واسطه‌ها در دولت قبل خرید هواپیما را لو دادند/ ورود ۵۵ هواپیما به ناوگان هوایی کشور

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری با اشاره به ورود ۵۵ فروند هواپیما به ناوگان هوایی کشور در دولت سیزدهم اظهار کرد: متاسفانه در دولت قبل به دلیل رفتار غیرحرفه ای واسطه ها، فرآیند خرید هواپیما لو رفت و هواپیما وارد کشور نشد.

محمد محمدی بخش، رئیس سازمان هواپیمایی کشوری به پرواز 28 ایرلاین خارجی به ایران اشاره  کرد و گفت: 101 فروند هواپیما (هواپیمای مسافربری، هواپیمای باری، های کوپتری) در دولت سیزدهم وارد ناوگان هوایی کشور شد که از این تعداد 55 فروند وارد چرخه عملیات پروازی شده است.

 وی در ادامه به موضوع قیمت‌گذاری بلیت هواپیما اشاره کرد و گفت: نرخ گذاری بر عهده شورای عالی هواپیمایی است؛ سال 94 قانون برنامه پنجم اجرا و آزادسازی قیمت بلیت هواپیما اعلام شد.

محمدی بخش در این راستا افزود: افزایش 29 درصدی قیمت بلیت هواپیما در اردیبهشت ماه سال 1402 توسط ستاد تنظیم بازار صورت گرفت که این مسئله مطرح شد که آیا ستاد تنظیم بازار،  شورای عالی هواپیمایی، سازمان هواپیمایی می توانند قیمت‌گذاری کنند و نظر سازمان هواپیمایی این بود که شورای عالی هواپیمایی این کار را انجام دهد.

وی با تاکید بر اینکه براین امر ملزم هستیم که قیمت های جدید بلیت هواپیما را اعمال کنیم، نیز اظهار کرد: با توجه به شرایط کشور، آیین نامه ای را برای نظارت و کنترل شبکه هفته گذشته ابلاغ شد.

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری اظهار کرد: وظیفه اصلی سازمان هواپیمایی کشوری ایمنی پروازهاست و برای اینکه بازار رها شده نباشد، صورتجلسه کردیم تا ایرلاین از دیروز تا قیمت ها را در سایت خود بارگذاری کنند.در ادامه مسیر یعنی بازگشت به قیمت‌گذاری توسط شورای عالی هواپیمایی پیگیر هستیم.

محمدی ادامه داد: تعداد ناوگان هوایی با میزان تقاضا متناسب نیست و با توجه به این امر باید بگوییم که نیازمند 550 فروند هواپیما در کشور هستیم.

وی تصریح کرد: امروز سبد خانوار مردم در حوزه پرواز کاملا باز شده است. به عنوان نمونه در نوروز 1401 بالغ بر 2.5 میلیون نفر، در نوروز سال گذشته 2.9 میلیون نفر و نوروز 1403 بالغ بر 3.4 میلیون نفر از طریق حمل‌ونقل هوایی جابجا شدند.

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری با اعلام خبر ارائه محاسبه نرخ 60 سنت دلار برای سوخت ایرلاین های داخلی به کمیسیون اقتصادی دولت نیز گفت: بمنظور توزیع پروازها و برقراری به مناطق کم برخوردار لازم است قیمت‌گذاری به شورای عالی هواپیمایی برگردد.

وی همچنین در ادامه به رشد متوازن پروازهای داخلی و خارجی به صورت همزمان اشاره کرد و گفت: قانون‌گذار به صنعت هوانوردی اختیار داده که یک ایرلاین به داخل کشور بیاید یا خیر و از این رو نظر وزیر انجام پروازهای داخلی توسط شرکتهای خارجی است که البته ملاحظاتی دارد که باید به آن توجه شود.

وی همچنین در ادامه به موضوع خرید هواپیما اشاره و اظهار کرد: تمام هواپیماهای خریداری شده در دولت سیزدهم، وارد کشور شده است.

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری ادامه ضمن اشاره به اظهارات مدیرعامل ایران ایر مبنی بر اینکه تعدادی از شرکتهای هواپیمایی پول خرید هواپیما را پرداخت کردند اما هواپیما وارد کشور نشد، افزود: در دولت سیزدهم تمام هواپیماهای خریداری شده که پول آنرا پرداخت کرده‌ایم، وارد کشور شده است و متاسفانه در دولت قبل به دلیل رفتار غیرحرفه ای واسطه ها، فرآیند خرید هواپیما لو رفت و هواپیما وارد کشور نشد.

وی همچنین تاکید کرد: سازمان هواپیمایی کشوری پیگیر این موضوع است.

نام :*
پست الکترونیک :
کد را وارد کنید: *
عکس خوانده نمی‌شود

لیست قیمت رمزارزها به زودی راه اندازی می شود