کسری بارش‌ها به کمترین میزان خود رسید

رئیس سازمان هواشناسی گفت: کسری بارش‌ها به کمترین میزان 4 سال اخیر رسیده است.

سحر تاجبخش ، رئیس سازمان هواشناسی با اعلام این خبر که کسری بارش‌ها به کمترین میزان ۴ سال اخیر رسیده است، اظهار کرد: میزان بارش‌های کشور از ابتدای سال زراعی تاکنون اندکی بیشتر از 200 میلی متر بوده که تنها سه درصد کمتر از شرایط نرمال در این موقع از سال است.

وی با بیان اینکه از ابتدای بهار تاکنون حدود 15 سامانه بارشی موثر و قوی کشور را فرا گرفته و بارش های قابل توجهی در برخی پهنه ها به همراه داشته است، تصریح کرد: این بارندگی ها سهم زیادی در جبران کم بارشی های پاییز و زمستان گذشته داشته است.

تاجبخش ادامه دادک از ابتدای فروردین تا کنون به طور میانگین بیش از 83 میلی متر بارش در کشور ثبت شده که نیمی از آنها در سه هفته نخست اردیبهشت ماه دریافت شده است.

رئیس سازمان هواشناسی کشور با بیان اینکه بارندگی‌های اردیبهشت ماه سبب شد تا سه حوضه از شش حوضه آبریز اصلی کشور از کم بارشی خارج شده و میانگین بارش آنها به محدوده نرمال برسد، تصریح کرد: یکی از این حوضه ها، «فلات مرکزی» ایران است که وسیع ترین حوضه بشمار می رود و حوزه حدود نیمی از مساحت کشور را شامل می شود.

وی افزود: دو حوضه دیگر اصلی که اردیبهشت امسال از کم بارشی خارج شد، حوضه های «مرزی شرق» و «خلیج فارس و دریای عمان» است. سه حوضه آبریز اصلی کشور شامل «دریاچه ارومیه، دریای خزر و قره قوم» با کم بارشی مواجه هستند اما به طور میانگین بیش از نیمی از مساحت کشور از کم بارشی سالانه خارج شده است.

رئیس سازمان هواشناسی کشور با بیان اینکه با توجه به اینکه بارندگی های اخیر سبب بهبود نسبی شرایط سالانه بارش کشور شده، است، گفت: کم‌بارشی‌های انباشته از گذشته و ادامه خشکسالی کشاورزی و هیدرولوژی در بسیاری از مناطق کشور، همچنان شرایط نگران کننده ای محسوب می شود.

وی ادامه داد: میانگین بارش در استان های تهران، سمنان و قزوین در حال حاضر بین 35 تا 40 درصد کمتر از نرمال است و هنوز در شرایط نامطلوب آبی قرار دارند.

 

نام :*
پست الکترونیک :
کد را وارد کنید: *
عکس خوانده نمی‌شود

لیست قیمت رمزارزها به زودی راه اندازی می شود